نوع مقاله : مقاله پژوهشی

نویسنده

پژوهشگر مهمان در مرکز مطالعات حقوق بشر دانشگاه کلمبیا، کلمبیا، آمریکا.

چکیده

به طور تاریخی حقوق خانواده، به ویژه در زمینه ازدواج و طلاق تحت تأثیر قوانین دینی قرار گرفته است. حتی در کشورهای سکولار که جدایی دین و حکومت بر اساس قانون اساسی مجاز است مانند ایالات متحده آمریکا، سنت ها و قوانین دینی ادیان مختلف تاثیرات عمیقی بر نهاد ازدواج گذاشته است. بازبینی قوانین قضایی مربوط به مسائل ازدواج و طلاق نشان می دهد که اغلب از قضات دادگاه مدنی خواسته می شود که به قوانین دینی رجوع کنند زیرا که قوانین دینی بر حقوق و تعهدات طرفین تأثیر می گذارد. اعضای جوامع مختلف دینی که مایل به خروج ازدواج خود هستند، قبل از اینکه به دنبال نماینده قانونی باشند، اغلب جهت اخذ اطلاعات و مشاوره به روحانیون دین خود مراجعه می کنند. امروزه کشورهایی که درجات متنوعی از قوانین دینی بخشی از سیسیتم حقوقی آنها می باشد، حوزه ازدواج و طلاق بیشترین استفاده را از منابع دینی و سنتی داشته است. این به خاطر این واقعیت است که ازدواج و طلاق در یک زندگی روزمره و عملی، حوزه ای است که قوانین دینی بیشترین تأثیر را دارند. از این رو در کشورهایی مانند ایران،  قوانین اسلامی همان طور که حقوق و تعهدات  طرفین را در زمان ازدواج مشخص میکنند در زمان انحلال نکاح نیز حقوق و تعهدات طرفین را اعلام می کنند. در ایلات متحده آمریکا و اروپا، یهودیان در زمان نکاح و یا انحلال آن از قوانین یهودی پیروی می کنند. به طور مشابه، کاتولیکهای رومی که در ایالات متحده و کشورهای سکولار اروپایی ازدواج می کنند، تحت قانون کانن قرار دارند. وکلا، قضات، محققان، روحانیان، رهبران مذهبی، رهبران غیر مذهبی و فعالان حقوق زنان به طور فزاینده ای به تعامل میان قوانین مذهبی و حقوق بشر که ازدواج و طلاق را تحت تاثیر قرار می دهند، علاقه مند شده اند. افزایش چشمگیر انحلال ازدواج در میان کاتولیک ها، یهودیان و مسلمانان در چند دهه گذشته این علاقه را به حقوق و تعهدات طرفین در  زمان نکاح و انحلال  آن متمرکز کرده است. زنان معتقد هستند در زمان ازدواج  و طلاق که قوانین مذهبی اعمال می شود، قربانی تبعیض و عدم برابری می شوند زیرا که قوانین مذهبی توسط روحانیون مرد تفسیر و کنترل می شود. به عنوان یک وکیل حقوق زنان یهودی، نویسنده مسایل مرتبط با حقوق بشر را توضیح خواهد داد که وقتی زنان یهودی در دین یهودیت به دنبال طلاق هستند ایجاد می شود. این مقاله بر تلاش های سازمان های زنان در جوامع یهودی در سراسر جهان تمرکز خواهد کرد تا عدالت و انصاف را به طلاق مذهبی بازگرداند. فعالان حقوق زنان و علمای مذهبی زن با هم کار کرده اند تا بر تشکیلات مذهبی یهودی و قضات دادگاه مذهبی تأثیر بگذارند و راه حل هایی را برای مشکل زنان یهودی که به دلیل آنکه شوهرانشان از دادن طلاق مذهبی خوددداری می کنند قادر به ازدواج مجدد نیستند، پیدا کنند. تفسیر خلاقانه از منابع مذهبی همراه با استفاده از ائتلافها برای تغییر، در این مقاله توصیف و ارزیابی خواهد شد.

کلیدواژه‌ها

عنوان مقاله [English]

Religious Law, Family Law and Women’s Human Rights (Jewish Women, Jewish Identity and Human Rights Today: A Challenge and An Opportunity)

نویسنده [English]

 • Sharon Shenhav

Visiting Scholar, Center for the Study of Human Rights, Columbia University

چکیده [English]

Family law, particularly in the area of marriage and divorce, has historically been strongly influenced by religious laws. In secular countries, which have a constitutionally mandated separation of religion and state, such as the US, there is nonetheless a strong impact of a variety of religious traditions and religious laws on the institution of marriage. A review of relevant legal jurisdictions on issues related to marriage and divorce reveals that civil court judges are often called upon to refer to religious law as it affects the rights and obligations of the parties. Members of various religious communities who wish to exit their marriages often turn to their clergy for information and counseling before they seek legal representation.
In countries which have varying degrees of religious law as part of their legal systems, it is the area of marriage and divorce, which receives the most input from traditional or religious sources today. This is due to the fact that on a practical, everyday basis, marriage and divorce is the area where religious law has the most impact. Thus in countries like Iran, Islamic Law determines the rights and obligations of the parties to a marriage as well as at the time of dissolution of the marriage.

کلیدواژه‌ها [English]

 • RELIGIOUS
 • FAMILY
 • LAW
 • WOMEN'S
 • HUMAN
 • RIGHTS
 • فاقد قسمت منابع 
 • فاقد قسمت منابع
 • فاقد قسمت منابع 
 • فاقد قسمت منابع
 •  فاقد قسمت منابع 
 • فاقد قسمت منابع
 •  فاقد قسمت منابع 
 • فاقد قسمت منابع
 •  فاقد قسمت منابع
 •  فاقد قسمت منابع 
CAPTCHA Image